Szczęście
To stan umysłu i sposób, w jaki postrzegamy nas samych i świat, w którym żyjemy. Wpływa korzystnie na wszystkie aspekty naszego życia.
“Szczęście to doświadczenie radości, zadowolenia i pozytywnego samopoczucia połączone z poczuciem, że nasze życie jest dobre, znaczące i wartościowe” ~ prof. Sonja Lyubomirsky
Być szczęśliwym znaczy dużo więcej niż czuć się dobrze. Jest związane z odczuwaniem emocji, tu i teraz, w danym momencie.
Szczęście to nie tylko stan chwilowej euforii – to trwała satysfakcja i harmonia wewnętrzna.
Możesz być szczęśliwy
Nowe odkrycia w dziedzinie psychologii pozytywnej pokazują, że zdrowie fizyczne, dobrostan psychiczny i funkcjonowanie fizjologiczne poprawiają się dzięki temu, jak uczymy się „czuć dobrze”.
Barbara Fredricson, ekspertka w dziedzinie psychologii pozytywnej
Od czego zależy poczucie szczęścia?
Badania prof. Sonji Lyubomirsky pokazały, że szczęście w 50 % zależy od genetycznych uwarunkowań, w 40 % od celowych działań a tylko w 10% od okoliczności i sytuacji życiowej.
Badania z 2023 roku pokazały, że najszczęśliwsze kraje to Finlandia, Dania i Holandia. Polska jest na 48 miejscu.
Szczęście widać gołym okiem
Nie da się go przeoczyć.
Gdy jesteśmy szczęśliwi nasze ciało jest rozluźnione, ożywione, uśmiechamy się, pojawia się błysk w oku, skóra zaróżawia się, głos jest żywy a my chętni do kontaktu i sięgania po to czego potrzebujemy.
Szczęśliwi ludzie:
- są bardziej kontaktowi, mają więcej energii, chętniej pomagają, są lepsi we współpracy, są bardziej lubiani, cieszą się większym wsparciem ze strony innych
- są bardziej pomysłowi, elastyczni i produktywni, są lepszymi przywódcami, negocjatorami, więcej zarabiają
- są bardziej odporni na kryzysy, mają silniejszy układ odpornościowy, cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym, psychicznym oraz… dłużej żyją
Czym poczucie szczęścia nie jest?
Szczęście to nie jest przekonanie, że zawsze jest świetnie i wspaniale. Szczęście nie polega na wypieraniu trudnych, przytłaczających emocji, negatywnych zdarzeń czy faktów.
Zadowolona mina i poczucie szczęścia, wesołkowatość nie powinny przykrywać ani zastępować dyskomfortu, cierpienia, lęku czy bólu.
Nie polega na posiadaniu wszystkiego, co się chce, ale na docenianiu tego, co się ma. To nie ucieczka od rzeczywistości, ale życie w zgodzie z własnymi wartościami i akceptacja zarówno pozytywnych, jak i trudnych doświadczeń.
Warto je pielęgnować ponieważ szczęśliwi, zadowoleni i radośni ludzie są bardziej odporni na stres i zdecydowanie lepiej radzą sobie z trudnościami i pokonywaniem kryzysów.
Jak udziela się innym?
Szczęście udziela się innym, naszym partnerom, rodzinom i współpracownikom oraz całej społeczności.
Jeżeli nasz poziom szczęścia wzrośnie to wspólnie mamy większe szanse przyczynić się do budowania większego poczucia zadowolenia, satysfakcji, szczęścia zarówno w pracy i w życiu prywatnym.
Ile osób tyle sposobów na osiąganie szczęścia.
Zaraź się szczęściem
Możemy „zarazić się” szczęściem od innych ludzi, podobnie jak emocjami, nastrojami czy energią. Choć brzmi to dziwnie, nauka pokazuje, że istnieje wiele mechanizmów, dzięki którym możemy przyjąć szczęście od innych – poprzez interakcje społeczne, modelowanie zachowań czy wspólne doświadczenia.
Dlatego też aby ułatwić Ci zarażanie się szczęściem stworzyłam praktyczny ebook „Zaraź się szczęściem”
Pomoże Ci rozwijać pozytywność, podnosić poczucie satysfakcji oraz znajdziesz w nim praktyczne wskazówki jak świadomie pracować nad swoim szczęściem.
Co wspiera budowanie poczucia szczęścia?
- Pozytywne emocje
- Wdzięczność
- Docenianie
- Pomaganie innym
- Celebracje i niespodzianki
- Dobra zabawa
- Praktyka wybaczania
- Rozwój
- Praca, która ma sens
- Zdrowe relacje
- Współpraca
Podsumowanie
Nie ma uniwersalnej recepty na szczęście, ale podejmowanie świadomych i celowych działań prowadzi do prawdziwego spełnienia.
Szczęście nosisz w Sobie. Naucz się je odkrywać. Codziennie na nowo i od początku.
Pielęgnuj i rozsiewaj dalej. Wróci do Ciebie silniejsze i pełniejsze!