W pierwszej chwili odpowiedź wydawała mi się bardzo oczywista tj. szczęście nie potrzebuje pomocy. Gdy zaczęłam się dłużej nad tym zastanawiać pojawiły się wątpliwości.
Szczęście to stan umysłu i sposób, w jaki postrzegamy nas samych i świat, w którym żyjemy. Zmieniając stan swojego umysłu możesz odczuwać więcej szczęścia w swoim życiu.
Prof. Sonja Lyubomirsky, prowadząca badania na temat szczęścia, uważa, że mitem jest myślenie: „szczęście trzeba odnaleźć”, „szczęście zależy od uwarunkowań, w jakich żyjemy”, „szczęście albo się ma albo nie”
Wyniki badań pokazują, że próby zdobywania szczęścia przez zmianę naszej sytuacji życiowej ostatecznie zawodzą, ponieważ człowiek posiada zdolność szybkiego przystosowywania się do zmian sensorycznych i fizjologicznych. Jeżeli nie masz wewnętrznego poczucia szczęścia efekty zmiany będą krótkotrwałe.
Uważam jednak, że warto, jeżeli istnieje taka możliwość, zmienić warunki, w jakich żyjemy, otoczenie, ludzi, z którymi się spotykamy. To pomoże, ale co jeśli nie możemy tego zrobić? W myśl przysłowia, „jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”, czyli dostosowujemy się i pracujemy nad stanem naszego umysłu.
Wraz ze zmianą warunków zewnętrznych powinna iść zmiana w myśleniu, zachowaniu, postrzeganiu siebie i świata. Jeżeli wzrośnie w nas poczucie zadowolenia, spełnienia, radości i szczęścia wpłynie to również na środowisko zewnętrzne i nasze otoczenie.
Być szczęśliwym oznacza dużo więcej niż „czuć się dobrze”.
„Szczęście to doświadczenie radości, zadowolenia i pozytywnego samopoczucia połączone z poczuciem, że nasze życie jest dobre, znaczące i wartościowe” ~prof. Sonja Lyubomirsky
Szczęście wpływa korzystnie na wszystkie aspekty naszego życia.
Szczęśliwi ludzie:
- są bardziej kontaktowi, mają więcej energii, chętniej pomagają, są lepsi we współpracy, są bardziej lubiani, cieszą się większym wsparciem ze strony innych,
- są bardziej pomysłowi, elastyczni i produktywni, są lepszymi przywódcami, negocjatorami, więcej zarabiają,
- są bardziej odporni na kryzysy, mają silniejszy system immunologiczny, cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym, psychicznym oraz… dłużej żyją.
Szczęście udziela się innym, naszym partnerom, rodzinom i współpracownikom oraz całej społeczności.
Mapa szczęścia
Możemy budować szczęście podejmując celowe zadania.
Zastanów się przez chwilę, czym dla Ciebie jest szczęście i odpowiedz sobie na pytania poniżej:
- Co/kto jest dla mnie ważny?
- Co/kogo lubię?
- Co/kto przynosi mi zadowolenie i szczęście?
- Czego/kogo nie lubię?
- Co/kto pogarsza moje samopoczucie?
- Czego chcę robić więcej a czego mniej?