Karty terapeutyczne Moc Inspiracji
Karty Moc Inspiracji – Inspirują, pobudzają do refleksji, poszerzają świadomość, transformują postrzeganie i otwierają na nowe możliwości.
- pomogą nawiązać kontakt ze sobą i swoimi potrzebami, wartościami
- ułatwią samopoznanie i zrozumienie własnych myśli, emocji, odczuć i zachowań
- pomogą dotrzeć do blokad i zasobów
- poszerzą perspektywę
- podniosą nastrój
- uwolnią kreatywność i radość
- wspierają proces terapeutyczny i rozwój
Możesz mieć je zawsze przy sobie – zmieszczą się do torebki!
SŁOWA związane są z myśleniem i logiką a OBRAZY z emocjami i intuicją.
Zarówno słowa, jak i obrazy pomagają wynieść na powierzchnie to co nieuświadomione.
Połączenie słów i rysunków nie jest oczywiste. Zapraszają do myślenia, refleksji i czucia.
Zastosowanie
- psychoterapia i psychoedukacja
- terapie somatyczne
- rozwój osobisty
- coaching
- sesje 1:1 i warsztaty
- integracja, budowanie zespołu
- transformacja
- medytacja
Dla kogo
- pedagodzy, psycholodzy, psychoterapeuci
- coachowie, trenerzy, szkoleniowcy
- edukatorzy, nauczyciele i wychowawcy
- doradcy zawodowi
- terapeuci somatyczni
- osoby zainteresowane samorozwojem
- osoby szukające inspiracji do pracy z klientem
- gabinety terapeutyczne
Dlaczego używam kart Moc Inspiracji w pracy terapeutycznej?
Uważam, że obraz/rysunek to klucz do naszej podświadomości pozwalający dotrzeć do tego co jest nieuświadomione i ukryte.
Każdy z nas ukrył w swoim wnętrzu zarówno te przyjemne jak i bolesne doświadczenia po które często obawia się sięgnąć. Praca z kartami umożliwia „obejście” tego lęku.
Słowo i obraz będą wywoływać skojarzenia, fizyczne oraz emocjonalne reakcje, które w trakcie dalszej pracy możemy odkodowywać, przepracowywać i nadawać im znaczenie.
Słowo i obraz są inaczej przetwarzane w naszym mózgu. Rysunek dociera do naszej intuicji, emocji i odczuć oraz pomaga ominąć racjonalną części naszego umysłu. Nie mam nic przeciwko tej kognitywnej części, ale zdarza się, że chcąc nas chronić blokuje proces uwalniania naszych ograniczeń i wzorców zachowań.
Przyglądanie się danemu rysunkowi, obserwowanie co się z nami wtedy dzieje (emocje, myśli, odczucia) a następnie odkodowanie tych reakcji powoduje zmiany na poziomie neuronalnym co sprzyja zmianom wzorców reagowania i nawyków.
Z kartami Moc Inspiracji pracuję somatycznie. Co to oznacza? Nie tylko biorę pod uwagę myśli, wspomnienia, skojarzenia i emocje, ale również zapraszam klienta do eksploracji somatycznej, czyli tego jak jego ciało dobiera dany obraz, symbol czy słowo. Dzięki temu docieramy do doświadczeń zapisanych w ciele, które możemy przepracować. A korzystając z obrazu i symboli jest to łatwiejsze do wykonywania, bo pozwala zachować dystans i obniża lęk związany z odkryciem tego co tak głęboko ukryliśmy (świadomie i nieświadomie).
Często czujemy więcej niż zdajemy sobie z tego sprawę. Kształty, kolory pomagają docierać do nieuświadamianych i niewyrażonych emocji, myśli czy przekonań.
Karty Moc Inspiracji to narzędzie ułatwiające samopoznanie i poszerzające perspektywę. Pomaga odkryć w sobie radość i kreatywność.
Jak pracować z kartami Moc Inspiracji?
Poniżej znajdziesz przykładowe sposoby pracy, ale bądź kreatywna i poszukaj swoich!
Do kart dołączona jest też instrukcja obsługi.
Karta dnia
Potasuj karty, wybierz kartę i połóż ją przed sobą. Uważnie się jej przyjrzyj.
Ta karta będzie Cię dzisiaj prowadzić.
Jest inspiracją do działań tego dnia.
Zadaj pytanie
Zadaj dowolne pytanie i wybierz kartę. Po wybraniu karty uważnie się jej przyjrzyj i zauważ jakie myśli, emocje i doznania w ciele wywołuje dany rysunek/słowo. Możesz wybrać jedną kartę, 3 karty lub tyle ile potrzebujesz.
Więcej o tym jak pracować z kartami przeczytasz w artykule jak korzystać z kart terapeutycznych?
Historia powstania kart Moc Inspiracji
Karty terapeutyczne Moc Inspiracji stworzyłam z potrzeby jeszcze skuteczniejszego niesienia pomocy moim klientom w pokonywaniu trudności, wyjściu z traumy i osiąganiu szczęśliwego i pełnego życia.
Rysuję już od wielu lat a w zasadzie od 17, kiedy to mój syn po raz pierwszy wziął kredkę do ręki. Szukałam swojego stylu, malowałam plakatówkami, farbami akrylowymi i kredkami. Potem odkryłam cienkopisy i polubiłam czarną cienką kreskę z dodatkiem kontrastowego koloru. Następnie przyszło rysowanie na tablecie i wszystko popłynęło. Mam jeszcze cały segregator rysunków do przerysowania.
Gdy pokazywałam swoje rysunki ludzie mówili, że są świetne, symboliczne, poruszające oraz otwierające i że powinnam się nimi dzielić i puścić dalej w świat.
Wybrałam 44 rysunków, intuicyjnie dodałam do nich słowo i tak powstały Karty terapeutyczne MOC INSPIRACJI. A połączenie słowa z obrazem nie jest czasem oczywiste stąd mogą wzbudzać różne reakcje stąd można się dowiedzieć czegoś więcej o sobie.