Świadomość sensoryczna (czy też świadomość ciała) to ważny element budowania naszego dobrostanu.
Jest podstawą terapii Somatic Experiencing® (SE), skutecznej metody pracy z akumulowanym stresem i uwalniania objawów traumy.
Twórcą SE jest dr Peter A. Levine, amerykański psycholog i psychoterapeuta, autorytet w dziedzinie pracy ze stresem i traumą, którego najpopularniejsza książka “Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy” została wydana w 20 językach.
„Terapeuci zorientowani somatycznie dostarczają swoim pacjentom precyzyjnych informacji zwrotnych dotyczących wyłaniających się doznań cielesnych. Zachęcaja, przy tym pacjentów do eksplorowania owych treści. Trafność tych informacji zwrotnych zależy od umiejętności obserwowania postawy ciała, gestów, mimiki, uczuć i procesów fizjologicznych pacjenta pojawiajacych sie podczas sesji terapeutycznej oraz podążania za nimi. Terapeuta ma za zadanie wnieść te spostrzezenia do świadomości pacjenta. Pozwala to zarowno pacjentowi, jak i terapeucie odkryć nieswiadome konflikty i traumy, które pozostaja poza zasiegiem rozumu.”
~ Peter Levine,
Z koncepcją świadomości ciała spotkał się po raz pierwszy gdy poznał Charlotte Selver, jedną z wielkich, choć mało znanych pionierek pracy ze świadomością sensoryczną. Poniżej może przeczytać o spotkaniu tych dwóch wybitnych specjalistów.
Levine poznał Charlotte jeszcze jako student, w 1965 roku podczas warsztatów dla adeptów zen, które prowadziła w San Francisco. Tak sam wspomina to spotkanie w artykule* poświęconym Charlotte:
„Mój przyjaciel Jack zabrał mnie na jej warsztaty, mówiąc, że są poświęcone świadomości ciała.
– Co to takiego? – zapytałem, nie zdając sobie sprawy, szczerze mówiąc, że w ogóle mam ciało.
Po pierwszych kilku godzinach zajęć wydało mi się to dziwne; przez kilka następnych godzin wydawało mi się to męczące i nudne. (…) Ale później, po wielu godzinach frustracji, kazała nam położyć się na podłodze, abyśmy poczuli swój oddech (to udało mi się zrobić!), a następnie zapytała, czy możemy poczuć oddech swoich stóp (zaczęliśmy od niedorzeczności, a kończymy na dziwactwie, pomyślałem). Ale potem wydarzył się mały cud. Nie tylko poczułem, że moje stopy oddychają, ale odczułem też oddech całego ciała. Osiem godzin później opuściłem salę i spojrzałem na panoramę San Francisco. Wszystko błyszczało życiem. Nigdy wcześniej nie czułem, ani nie widziałem czegoś podobnego. To nieznane dotąd uczucie zdawało się trwać kilka dni.”
Zainspirowany doświadczeniami z tego warsztatu Peter Levine znalazł ich potwierdzenie i uzasadnienie w swoich badaniach. Jedną z pierwszych obserwacji było to, że w stanie zrelaksowanej obecności, jakiego doświadczył u Charlotte, w organizmie pojawia się rytmiczna spójność między oddechem a aktywnością elektro-mięśniową. Natomiast w stanie stresu czy frustracji spójność ta nie występuje.
Jak mówi Levine: „To nowe zrozumienie organizmów stało się podstawą mojej pracy w następnych dziesięcioleciach. W rozwoju Somatic Experiencing®, somatycznego podejścia do leczenia traumy, moje doświadczenia z Charlotte odbijały się echem zawsze.
A kilka lat temu oboje byliśmy prelegentami na konferencji somatycznej i zauważyłem, że termin naszych prezentacji pokrywa się. Skontaktowałem się z organizatorem konferencji grożąc że wyjdę, jeśli nie zmienią godziny mojego wystąpienia, abym mógł uczestniczyć w jej prezentacji. Wówczas przekazałem jej egzemplarz mojej książki Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy i podziękowałem jej za inspirację i wkład. Dziękuję i honoruję Cię, Charlotte Selver.”
Peter Levine wspomina też Charlotte Selver w swojej autobiografii**: „Moja nauczycielka medytacji świadomości sensorycznej, która nauczyła mnie jak w pełni doświadczać ucieleśnienia i połączenia ze światem.”
Więcej o pracy Charlotte możesz przeczytać na sciezkimocy.pl
___________________
* Peter A. Levine, Charlotte Selver in 1965, „USA Body Psychotherapy Journal”, Volume 3, Number 1, 2004, s. 36.
** Peter A. Levine, An Autobiography of Trauma: A Healing Journey, Park Street Press 2024