Dlaczego Twoje listy zadań nie działają?
O tym dlaczego postanowienia i listy zadań nie działają oraz co zrobić, aby zadziałały przeczytasz poniżej. Miłej lektury!
Dla mnie koniec roku jest zawsze czasem wycofania, bycia ze sobą i refleksji nad tym co obecnie dzieje się w moim życiu i co przyniósł mi mijający rok. Snuje również plany na przyszły rok. Zastanawiam się co bym chciała zrobić i osiągnąć, stawiam sobie nowe zadania. Kiedyś robiłam długie listy i niewiele z nich realizowałam. Teraz jest inaczej – planuję, odpuszczam i poddaję się temu co przychodzi.
Czy robisz postanowienia noworoczne? Spisujesz rzeczy, które zamierzasz zrobić w formie listy?
W nowym roku będę bardziej dbać o siebie – zdrowiej się odżywiać, więcej ćwiczyć, rzucę palenie, nauczę się języka obcego, będę więcej czasu spędzać na powietrzu, nie będę robić głupich rzeczy itd…. Lista się wydłuża.
Czy udaje Ci się realizować postanowienia z listy? Ile ich zrealizowałeś? Jedno? Połowę? Wcale?
Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?
Roy F. Baumeister, psycholog społeczny na podstawie siły woli i wyczerpania ego wyjaśnił dlaczego nie udaje nam się realizować pewnych postanowień.
Siła woli wg Baumeistera:
- Pozwala zmienić siebie oraz nasze społeczeństwo zarówno na małą, jak i na wielką skalę.
- Daje wytrwałość i samokontrolę, które znikają wraz z jej osłabieniem.
- Jest jak mięsień, który można wytrenować. Męczy się wskutek nadmiernej eksploatacji, lecz można ją wzmocnić długofalowymi ćwiczeniami.
Wzmocnienie siły woli wpływa na poprawę życia.
Większość problemów, czy to osobistych, czy to społecznych, wynika ze szwankującej siły woli: na tym bazują skłonność do kompulsywnego wydawania i pożyczania pieniędzy, impulsywna przemoc, kłopoty z nauką w szkole, opóźnienia w pracy, nadużywanie alkoholu i narkotyków, niezdrowe odżywianie, brak ćwiczeń fizycznych, chroniczne stany lękowe, wybuchowa złość. Słaba samokontrola wiąże się z niemal każdym rodzajem indywidualnej traumy: z utratą przyjaciół, zwolnieniem z pracy, rozwodem, więzieniem.
Spędzamy jedną czwartą przytomnego życia, czyli co najmniej cztery godziny dziennie, na przeciwstawianiu się pragnieniom:
- Najczęściej zmagamy się z potrzebą jedzenia, snu, odpoczynku oraz zrobienia sobie przerwy w pracy.
- Następnie przychodzi kolei na potrzeby seksualne.
- Kolejne to potrzeby nawiązania kontaktów międzyludzkich – sprawdzanie poczty elektronicznej, zaglądanie do portali społecznościowych, surfowanie po sieci, słuchanie muzyki albo oglądanie telewizji.
Przeciwstawianie się pragnieniom, podejmowanie decyzji osłabia siłę woli i wyczerpuje ego.
Wyczerpanie ego wg Baumeistera to zmniejszona możliwość regulowania przez człowieka jego myśli, uczuć i zachowań.
Osoby z wyczerpanym ego silnie reagują na rozmaite bodźce, dochodzi do zmiany intensywności uczuć. I tak po cały dniu podejmowania decyzji, dokonywania wyborów i opierania się różnym pokusom oraz pragnieniom wieczorem złościsz się na kolegów, kłócisz z partnerem, objadasz się, przepuszczasz pieniądze na ubrania i kupujesz śmieciowe jedzenie w supermarkecie.
Stres wyczerpuje Twoje zapasy siły woli a to osłabia Twoją zdolność do kontrolowania „negatywnych” emocji.
Wracając do Twojej listy postanowień.
Robisz listę rzeczy do wykonania, skupiasz się na jednej z nich, zazwyczaj na tej pierwszej i tak się na niej skupiasz, że nie masz siły na realizację pozostałych punktów. Twoja siła woli została zużyta a ego wyczerpane na myśleniu o pierwszym punkcie. To tak jak z rzucaniem palenia – im bardziej chcesz rzucić palenie tym bardziej chce ci się palić.
Wyczerpanie ego powoduje, że nasza siła woli słabnie a pragnienia odczuwamy zdecydowanie mocniej. Osoba, która chce zerwać z nałogiem zużywa tyle siły woli, że przechodzi w fazę intensywnego i długotrwałego wyczerpania ego a co za tym idzie pojawia się większa ochota na zapalenie papierosa. Ludziom udaje się czasami pokonać zmęczenie umysłowe, ale jeżeli zużyją oni całą energię na korzystanie z siły woli lub podejmowanie decyzji to w końcu się poddają.
Co ciekawe odsetek naszych niepowodzeń rośnie wprost proporcjonalnie do długości naszych list.
Chcenie, pragnienie i poczucie braku
Z kolei David R. Hawkins w swojej książce Technika Uwalniania pisze w jaki sposób chcenie i pragnienie utrudniają realizację postanowień.
Uważa on, że chcenie jest przeszkodą w osiągnięciu bądź zdobyciu czegoś ponieważ koncentruje się na poczuciu braku. Chcenie blokuje otrzymanie tego czego chcemy i wywołuje strach, że tego nie dostaniemy.
Sami sobie tworzymy przeszkody i blokujemy się przed osiągnięciem sukcesu oraz realizacją celów i pragnień. Związane to jest z nieświadomymi decyzjami, poczuciem winy i niższości.
Nieświadomość pozwala nam posiadać jedynie to, na co we własnym mniemaniu zasługujemy. Jeżeli mamy niskie mniemanie o sobie uważamy, że na mniej zasługujemy i nieświadomie odmawiamy sobie obfitości, która z taką łatwością spływa na innych.
Zobacz czy prawdziwe są dla Ciebie poniższe stwierdzenia. Czytając je, zwróć uwagę jakie emocje w Tobie wzbudzają i jakie doznania fizyczne pojawiają się w ciele.
- Dostanę coś wtedy, kiedy będę naprawdę tego chcieć. Jeśli odpuszczę, nie dostanę tego.
- Ambicja i sukces związane są z samopoświęceniem, ascetycznym trybem życia, zaciskaniem pasa i ciężką pracą.
- Jeżeli dostanę coś bez wysiłku, problemów, większej trudności i ciężkiej pracy to jak mogę być potem dumny ze swoich osiągnięć.
- Za osiągnięcie czegokolwiek w życiu muszę płacić bólem i cierpieniem.
Czy mając takie przekonania możesz zrealizować swoje cele z łatwości i przyjemnością? Ile wysiłku musisz włożyć, aby osiągnąć sukces?
W ten sposób sam świadomie i nieświadomie stawiasz sobie blokady w realizacji swoich celów.
Gdy odpuścisz pragnienia, pojawia się więcej wewnętrznej swobody i przestrzeni a to co wybierzesz zamanifestuje się w Twoim życiu bez wysiłku.
Co proponuje Hawkins:
- Określ swój cel oraz wszystkie szczegóły z nim związane, aby cel dla Twojego racjonalnego mózgu stał się wiarygodny.
- Wyobraź go sobie z miłością.
- Uznaj pragnienie realizacji celu, następnie odpuść go – pozwól mu się realizować ponieważ wiesz, że to co wybrałeś już do ciebie przynależy.
- Całkowite poddanie i odpuszczenie oznacza, że tak samo w porządku będzie, gdy cel zrealizuje się jak to, że nie zrealizuje się.
To o czym myślisz manifestuje się w Twoim życiu. Spójrz na wszechświat jak na kochającego i obdarowującego rodzica, który bezwarunkowo spełnia Twoje potrzeby. Gdy uwolnisz opór przed hojnością i obfitością, zaufasz i otworzysz się na miłość to wszechświat obdaruje Cię tym czego potrzebujesz.
Źródło:
David R. Hawkins, „Technika Uwalniania”, Wydawnictwo Virgo, 2013
Roy F. Baumeister, John Tierney „Siła woli”, Media Rodzinna, 2013
Aktualizacja: 27.12.2020