Zapraszam do recenzji książki Beth Stallwood „Workjoy – narzędzie, dzięki którym odnajdziesz radość z pracy” wydanej przez MT Biznes.
Workjoy - o co chodzi?
Utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatny staje się coraz trudniejsze. Jak świat światem ludzie narzekali na swoją pracę, ale mam poczucie, że w obecnych czasach warunki w jakich pracujemy, sytuacja geopolityczna i ekonomiczna oraz stan dobrostanu jednostki sprawią, że satysfakcja w pracy wydaje się odległym punktem majaczącym na dalekim horyzoncie.
Całe szczęście, że tylko wydaje się, bo wierzę, że każdy z nas jest kowalem swojego losu i może zadbać o swoje szczęście i radość z pracy.
Stąd też z wielką przyjemnością zasiadłam do lektury książki Beth Stallwood „Workjoy – narzędzie, dzięki którym odnajdziesz radość z pracy” wydanej przez MT Biznes.
Według autorki książki
„radość z pracy to rozwijanie sposobu myślenia i podejmowania działania w celu uzyskania lepszego życia zawodowego”
W czerpaniu radości i przyjemności z pracy nie chodzi o to, aby przykleić sztuczny uśmiech do twarzy i mówić, że jest świetnie wtedy, kiedy jest kiepsko. Ani o to, że trzeba być cały czas szczęśliwym. Będą chwile, kiedy będziesz czuł się gorzej i nic nie będzie iść po twojej myśli. Ale to nie oznacza, że nie można odczuwać satysfakcji z pracy i szczęścia w pracy.
Pracujemy w bardzo różnych środowiskach, lepszych, gorszych, mniej lub bardziej toksycznych. Natomiast podejmując celowe działania możemy wpływać na nasze zadowolenie z pracy. Ponad to szczęście to stan umysłu i sposób, w jaki postrzegamy nas samych i świat, w którym żyjemy. Zmieniając stan swojego umysłu możemy czerpać więcej radości z pracy.
Autorka wprowadza i wyjaśnia pojęcie zdrowej radości z pracy, toksycznej pozytywności jak i chronicznego smutku.
„Smutek spowodowany pracą to przyjmowanie i utrwalanie nieprzydatnych nawyków które prowadzą do spirali negatywnych emocji związanych z pracą które przenoszą się także na życie pozazawodowe.”
Myślenie nakierowane na radość z pracy
Radość z pracy (workjoy) wiąże się z entuzjazmem, energią i eksperymentowaniem.
Entuzjazm przejawia się w podejściu:
- Jestem osobiście odpowiedzialny za mój poziom radości.
- Pozostaje pełen optymizmu nawet, gdy sytuacja jest trudna.
- Nie mogę kontrolować wszystkiego co dzieje się w moim życiu zawodowym.
Energia jest związana z wyborem i świadomym kierowaniu uwagi na to co mnie wspiera i przejawia się w podejściu:
- Aktywnie poszukuje pozytywów w dokonywanych przeze mnie w wyborach.
- Skupiam swoją uwagę tam, gdzie jest to najważniejsze.
- Akceptuję to, że błędy i porażki są częścią procesu.
- Staram się roztaczać wokół siebie radość.
Eksperymentowanie wiąże się ze stwierdzeniem:
- Dążę do postępu, a nie do perfekcji,
- Próbuję nowych i różnych rzeczy.
- Pozyskuje wsparcie i pomoc od innych osób.
Książka mówi też o tym, aby skupić się na rzeczach, które mają dla nas znaczenie i dają nam radość. Zamiast dawać się wciągać przez „grzęzawisko” odpuść to na co nie masz wpływu.
Wartość, misja i poczucie sensu w pracy
Zatrzymał mnie rozdział o wartościach, misji i poczuciu sensu w pracy. Ponownie zastanowiłam się jakimi wartościami się kieruje i co jest dla mnie ważne zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.
Ponad to rozdział o wartościach przypomniał mi, że wartości zmieniają się w czasie. Wartości, które kiedyś były dla mnie najważniejsze teraz są mniej ważne. Z czasem pojawiły się nowe, podczas gdy inne przestały już mieć takie znaczenie.
Granice i czas
Ważny był też rozdział o granicach w kontekście czasu.
Dzień pracy wydłużył się, ilość zadań wzrosła a czas na wykonanie pracy został ten sam.
Czy wiesz, że jesteśmy narodem najwięcej pracującym w EU? Pracujemy ok 40,4 h tygodniowo i to jest 3h więcej niż przeciętny Europejczyk. W związku z tym uważam, jeszcze bardziej powinniśmy zadbać o czas jaki spędzamy w pracy.
Regularnie powinniśmy zatrzymywać się i weryfikować nasze podejście do ilości i jakości naszej pracy, bo jak pisze autorka książki
„brak granic, zwłaszcza jeżeli chodzi o czas to pewna droga do smutku i przygnębienia”
Beth Stallwood opisuje co się z nami dzieje, gdy granice są zbyt surowe lub zbyt elastyczne. Zwraca uwagę na to czy stawiane granice są nasze czy innych oraz czy granice, które działały kiedyś teraz się sprawdzają. Warto też określić, które granice są nienegocjowane a które elastyczne czy swobodne.
Ważne jest też to w co inwestujesz swój czas i z kim go spędzasz, zwłaszcza jeżeli spędzasz jedną trzecią swojego życia w pracy.
Zespół, z którym pracujesz
Na twoje poczucie satysfakcji w pracy mają również wpływ ludzie, z którymi pracujesz. Warto zadbać o relacje z nimi tak, aby stały się one źródłem wsparcia. Pomyślisz pewnie, że nie z każdym da się pracować. To prawda. Nie każdy musi nadawać na tych samych falach co ty i nie musisz każdego lubić. Niezależnie od tego co sobie myślisz i czujesz należy dbać o wzajemny szacunek i budowanie dobrej atmosfery.
W rozdziale Drużyna autorka pisze o potrzebie przynależności, o rolach w zespole oraz pokazuje, jak dbać o siebie, zespół i zdrowe interakcje między jego członkami.
Odczuwanie szczęścia i work joy (radości z pracy) ma:
- pozytywny wpływ na Ciebie i Twoją rodzinę
- pozytywny wpływ na ludzi z jakimi pracujesz
- pozytywny wpływ na organizację
O szczęściu w pracy pisałam również tutaj
Co jeszcze znajdziesz w książce Workjoy?
W kolejnych rozdziałach autorka książki mówi o:
- historiach, które opowiadamy sobie o sobie i o innych
- świadomym kierowaniu swoją ścieżką zawodową i zakorzenianiu się w niej
- zmianie i poszerzaniu horyzontów
- złożonej relacji z firmą, dla której pracujesz jak i relacji z szefem/liderem
- zakresach obowiązków, oszacowaniu czasu, lojalności i fałszywych awansach
- celach, ograniczających przekonaniach, nawykach oraz odpuszczaniu i budowaniu dobrych nawyków.
Zaraź się szczęściem
Jeżeli chcesz budować bardziej radosne i szczęśliwsze życie to zachęcam do zapoznania się z ebookiem „Zaraź się szczęściem”.
Piszę w nim o tym czym jest szczęście i jak go budować. Dzięki zawartym praktycznym wskazówkom odkryjesz co blokuje Twoje szczęście i harmonijne życie. Zaproponowane ćwiczenia pomogą Ci w rozwijaniu pozytywności, podnoszeniu poczucia satysfakcji i spełnia.
Podsumowanie Work joy
Książka Beth Stallwood „Workjoy – narzędzie, dzięki którym odnajdziesz radość z pracy” jest o radości i smutku, który wiąże się z pracą, o czynnikach wewnętrznych i zewnętrznych wpływających na szczęście w pracy a przede wszystkim o dokonaniu świadomego wyboru i wzięciu odpowiedzialności za swoją satysfakcję z pracy.
Jest lekko napisana, dobrze się ją czyta. Okraszona dużą ilością rysunków. Zawiera wiele praktycznych wskazówek do budowania radości z pracy.
Bardzo przydatnym dodatkiem do książki jest zeszyt ćwiczeń, który pozwoli Ci bliżej przejrzeć się Twojemu podejściu do czerpania radości z pracy.
Książkę i zeszyt ćwiczeń znajdziesz tutaj.