HARMONIZOWANIE, ODPRĘŻANIE I REGENERACJA
Doskonalenie dotyku terapeutycznego i przywracanie poczucia bezpieczeństwa oraz stabilizacji
nowy termin wkrótce, Warszawa
napisz do mnie jeżeli jesteś zainteresowana/y szkoleniem
Dotyk to najważniejszy ze zmysłów i jest najistotniejszy dla naszego rozwoju. Bez zmysłu dotyku nie byłby możliwy nasz wzrost, poznawanie, ochrona, komunikowanie się i funkcjonowanie. W uzdrawianiu używany był od wielu tysięcy lat – pierwsze zapiski traktujące o leczniczym znaczeniu dotyku pochodzą sprzed dwudziestu pięciu wieków.
Liczne badania potwierdzają, że dotyk umożliwia niwelowanie emocjonalnych i fizycznych skutków długotrwałego stresu, przytłaczających zdarzeń i traumy. W obecnym świecie zdominowanym przez obawy i lęki zapomnieliśmy, jednakże o dotyku i o jego ważnej roli w naszym życiu.
Dotyk jest podstawą wielu terapii np.: masażu, fizjoterapii, osteopatii i terapii manualnych a także stosowany jest jako uzupełnienie terapii werbalnych.
Może przynieść wiele korzyści, ale także zaszkodzić. W zależności od klienta, jego wcześniejszych doświadczeń oraz nastawienia terapeuty, sposobów w jaki dotykamy, może mieć pozytywny rezultat lub negatywny skutek.
Nieodpowiedni dotyk może wywołać nieprzyjemne doznania, być błędnie zinterpretowany, zostać potraktowany jako nadużycie, przywołać trudne wspomnienia oraz doprowadzić do ponownej traumatyzacji.
Właściwy i dostrojony dotyk pomaga klientowi budować poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do siebie i świata, wspiera budowanie relacji terapeutycznej, poprawia samopoczucie psychofizyczne.
We współczesnym świecie siła i moc delikatnego dotyku są niedoceniane. W naszej kulturze dotyk sprowadzany jest często do kontaktów seksualnych. Stosowanie go traktowane jest nierzadko jako naruszenie prywatności. Nie dotykamy, bo obawiamy się posądzenia o molestowanie. Bojąc się konsekwencji zaczynamy go coraz rzadziej używać.
Terapeuci werbalni mogą mieć wątpliwości co do stosowanie dotyku w swojej praktyce. Jedne nurty terapeutyczne wykluczają dotyk z terapii a inne uważają, że niestosowanie dotyku, gdy mógłby on przynieść znaczące korzyści jest nieetyczne. Mimo dowodów na korzystny wpływu dotyku na przebieg terapii jest on często ograniczany jedynie do uściśnięcia ręki na dzień dobry czy do widzenia lub się z niego w ogóle rezygnuje.
Z moich obserwacji wynika też, że niektórzy terapeuci manualni, którzy z założenia powinni umieć dotykać w bezpieczny i nieszkodzący sposób, nadużywają dotyku.
Terapeuta, czy manualny, czy werbalny stosujący dotyk potrzebuje:
- wiedzieć, kiedy i gdzie dotknąć oraz dlaczego tutaj a nie gdzie indziej,
- mieć świadomość, kiedy może dotknąć, a kiedy ma wycofać się lub kiedy w ogóle go nie stosować,
- nauczyć się wypatrywać i wsłuchiwać w niewerbalne komunikaty przekazywane przez klienta na poziomie ciała – klient i jego ciało pokażą, kiedy i gdzie, i w jaki sposób można go dotknąć,
- przyjrzeć się temu jaki stosunek ma do dotyku, czemu go używa i czy nie niesie w sobie historii nadużyć związanych z dotykiem, bo te doświadczenia mogą być nieświadomie przenoszone na prace terapeutyczną i na klienta.
Ciało ma wielką mądrość i samo odnajdzie równowagę w momencie, gdy dostarczymy mu odpowiedniej stymulacji przez delikatne dotknięcie we właściwym miejscu. Gdy klient czuje się bezpiecznie, ufa terapeucie to pod wpływem delikatnego dotyku na powierzchnie będą mogły wypłynąć głęboko skrywane urazy i zranienia, które domagają się uzdrowienia.
Terapeuta, który stosuje dotyk, delikatnie, z wyczuciem, dostrajając się i podążając za tym co komunikuje ciało klienta pomaga mu wyzwolić pokłady uzdrawiającej siły.
Nasze ciała poddawane ciągłej stymulacji potrzebują łagodnego podejścia i delikatnej regulacji. Delikatny dotyk i świadoma praca z ciałem pomagają uwalniać zapisane w ciele emocje i doświadczenia przywracając poczucie sprawczości, właściwe relacje, lekkość, radość i zadowolenie z życia.
Dostrojony i umiejętnie zastosowany dotyk może w znaczący sposób wpłynąć na wynik terapii i przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.
Niezależnie od tego czy jest kluczowym elementem terapii czy tylko dodatkiem powinniśmy nauczyć się go właściwie używać. Uważam, że potrzebna jest wiedza o tym jak używać i pracować z dotykiem w terapii.
W trakcie szklenia pomogę Ci:
- oswoić się z dotykiem i zacząć go używać w swojej pracy
- doskonalić twój warsztat pracy z dotykiem
- budować bezpieczną przestrzeń do pracy z dotykiem
- dostrajać się do klienta, odczytywać czego potrzebuje i podążać za tym,
- zadbać o swoją energię, aby nie doświadczać zmęczenia współczuciem i wypalenia zawodowego,
- łagodnie pracować z klientem używając delikatnego dotyku
Pokażę Ci jak stosować dotyk, aby był karmiący i uzdrawiający a nie krzywdzący i traumatyzujący oraz dowiesz się jak dostrajać się do klienta, aby wiedzieć, gdzie i jak dotknąć. Dostaniesz cenne wskazówki jak zacząć pracować z dotykiem i jak stosować go łagodnie podążając za potrzebami klienta.
Dowiesz się m.in. jak poprzez dotyk:
- pomóc klientowi rozwijać zdolność do bycia w kontakcie z odczuciami wewnętrznymi, napięciami, rozluźnieniem, oddechem, emocjami tak, aby być w chwili obecnej bez oceniających myśli.
- pomóc klientowi połączyć rozdzielone w wyniku stresu czy traumatycznego zdarzenia umysł, emocje i ciało (doznania sensoryczne).
- dać oparcie, aby klient mógł uwolnić napięcia
Uczestnicy często kończą szkolenia zainspirowani, spełnieni i wzbogaceni o nowe umiejętności oraz techniki stosowania bezpiecznego i dostrojonego dotyku oraz z zaskoczeniem odkrywają, że mniej znaczy więcej, delikatny dotyk daje więcej przestrzeni i możliwości a w łagodności drzemie wielka siła.
– Marta
Twoje szkolenia są dobre. Program szkolenia jest świetnie ułożony. Podobała mi się równowaga w teorii i praktyce.
– Ania
Nie wiedziałam czego się spodziewać i jestem pozytywnie zaskoczona, dostałam więcej niż myślałam. Mam gotowy warsztat w ręku i gotowość do praktyki od razu po.
– Ola
Marta przekazuje wiedzę w ciekawy i przystępny sposób. Uczy prostych metod, które naprawdę działają – w delikatny sposób, na głębokim poziomie.
– Monika
Nie mogę się nadziwić, że po prostu trzymanie dłoni w jednym miejscu, nic nie robienie tylko bycie obecnym powoduje, że tyle się dzieje. Ile można poczuć i zdziałać łagodnością i delikatnym dotykiem.
– Kasia
Dziękuję Ci Marto za Twoją obecność, uważność i wsparcie. Tego mi brakuje na innych szkoleniach. Czuję też, że jesteś dumna z nas i naszych postępów.
– Karolina
Duża wiedza, ciekawie przekazywana. Unikatowy zestaw umiejętności, bardzo podziwiam. Jesteś sympatyczną i bezpośrednią osobą, z poczuciem humoru, więc było też po prostu miło i ciepło. Czas mijał błyskawicznie.
– Asia
W ciągu ostatnich 12 lat poznałam wiele metod, które skutecznie integrowałam w mojej praktyce. Często słyszałam od innych „kiedy nas tego nauczysz”, „kiedy podzielisz się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem”. Aż w końcu nadszedł ten czas – z tych wszystkich metod zebrałam to co według mnie jest najlepsze i tak o to powstało to szkolenie.
W trakcie szkolenia skupimy się głównie na praktycznych technikach pracy z ciałem i emocjami oraz będziemy doskonalić swoje umiejętności terapeutyczne poprzez praktykę świadomej i wspierającej obecności, autoregulacji, współregulacji oraz dostrojonego dotyku.
Program szkolenia:
- Wpływ stresów i trudnych doświadczeń na ciało, umysł/mózg i powstawanie blokad.
- Praca układu nerwowego i systemu energetycznego w zdrowiu, stresie i chorobie.
- Rola delikatnego dotyku.
- Inteligencja ciała: pamięć jawna i utajona.
- Ucieleśnienie: droga do samoregulacji i poradzenia sobie z trudnymi zdarzeniami.
- Ucieleśnianie zasobów.
- Rezonans somatyczny, dostrajanie się i samoregulacja aby m.in. uniknąć wyplenia zawodowego i zmęczenia współczuciem.
- Współregulacja i system zaangażowania społecznego: praktyczne zastosowanie teorii Poliwagalnej w pracy z dotykiem.
- Odzyskiwanie fizycznej stabilność, poczucia bezpieczeństwa i budowanie zaufania.
- Techniki harmonizujące pracę układu nerwowego, systemu energetycznego, układu limfatycznego i regulacja nerwu błędnego
- Rola terapeuty w procesie zdrowienia oraz rozwijanie uważniej, wspierającej i kojącej obecności.
- Doskonalenie warsztatu dotyku terapeutycznego: różne rodzaje i poziomy dotyku.
- Jak używać dotyku w pracy z osobami: po trudnych doświadczeniach, nadużyciach (przemoc, procedury medyczne), nadwrażliwymi na dotyk, obawiającymi się dotyku.
- Zastosowanie delikatnej techniki Dotyk Motyla w terapii i masażu.
- Różne techniki budowania świadomości ciała i emocji oraz pracy z nimi.
- Etyka dotyku.
Adresaci szkolenia
psycholodzy, psychoterapeuci, psychiatrzy, nauczyciele, pedagodzy, terapeuci integracji sensorycznej (SI), praktycy Somatic Experiencing (SE), SOMA-Embodiment, NARM, rehabilitanci, fizjoterapeuci, masażyści, refleksolodzy, osteopaci, terapeuci manualni, konsultanci Totalnej Biologii oraz Psychobiologii, lekarze, pielęgniarki, położne, doule oraz wszyscy Ci, którzy chcą poszerzyć swój warsztat o pracę z dotykiem.
O szkoleniu
Wyznaję zasadę „nauka przez doświadczanie”, dlatego największy nacisk w procesie przekazywania wiedzy kładę na zajęcia praktyczne i doświadczanie.
Będziemy pracować na swojej własnej historii i doświadczeniach. Będziesz zarówno w roli ucznia, terapeuty jak i otrzymującego terapię a to wzmacnia proces przyswajania wiedzy.
W ramach szkolenia otrzymasz materiały dydaktyczne do późniejszego wykorzystania oraz zaświadczenie udziału w szkoleniu.
Mała kameralna grupa (do 12 osób) umożliwia indywidualne podejście, lepsze przyswajanie wiedzy i od razu weryfikowanie nowo nabytych umiejętności.