Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich

Dotyk Motyla

Dla niemowląt, dzieci i dorosłych

Masaż Dotyk Motyla to krótka technika, która dzięki delikatnemu dotykowi uwalnia napięcia, obniża poziom stresu, przywraca  przepływ sił witalnych i wspiera proces powrotu do zdrowia po trudnym zdarzeniu.

Został opracowany przez lekarkę Evę Reich i na początku był wykorzystywany do wspierania rozwoju i zdrowia dzieci oraz budowania z nimi bezpiecznej więzi.
Mogą z niego również korzystać osoby dorosłe.

Zastosowanie

Delikatny dotyk

Delikatna stymulacja ma na nas duży wpływ.

Łatwy i prosty

Każdy kto chciałby pomóc bliskim i swoim klientom może się nauczyć go wykonywać.

Krótki

Wykonanie go zajmuje do 3 do 15 minut. Mniej znaczy więcej.

Pierwsza pomoc

Można go stosować wszędzie i we wszystkich okolicznościach, kiedy trzeba szybko i skutecznie udzielić wsparcia.*
 • Jest masażem uspakajającym lub dodającym energii w zależności od tego czego w danym momencie potrzebuje nasz organizm.
 • Wspiera dzieci i dorosłych pomagając im  radzić sobie z lękiem, niepokojem, depresją, traumą, nerwicami, nadpobudliwością, przewlekłymi chorobami, niepełnosprawnością.
 • Stosujemy go wszędzie tam gdzie zajdzie taka potrzeba – w gabinetach lekarskich i terapeutycznych, szpitalach, szkołach, przedszkolach, biurze, w domach.
 • Można go wykonywać w chorobie nowotworowej, opiece paliatywnej. Pomaga również osobom umierającym.
 • Wykonywany jest poprzez ubranie.
 • Bezpieczny dla osób, które doświadczyły przemocy, które obawiają się dotyku.
 • Wspiera uzdrawianie zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych traum.

Obejrzyj film klikając w zdjęcie

Delikatny masaż Dotyk Motyla

Jak mogę się go nauczyć?

Masażu możesz nauczyć się w trakcie szkoleń i warsztatów, indywidualnych spotkań lub z książki.

Szkolenia i warsztaty

Spotkania indywidualne

Książka

Zastosowanie

Z Masażu Dotyk Motyla mogą skorzystać niemowlęta, dzieci, młodzież, kobiety w ciąży, dorośli.

Dzieci i kobiety w ciąży

 • Wspiera budowanie więzi między rodzicami a dziećmi
 • Pomaga adoptowanym dzieciom i rodzicom zastępczym w budowaniu relacji.
 • Rozluźnia, koi dolegliwości bólowe, ułatwia zasypianie.
 • Przynosi ulgę przy ząbkowaniu, kolkach niemowlęcych
 • Wspiera dzieci z nadaktywnością (ADHD, ADD), z nadmiernym/obniżonym napięciem mięśniowym, nadwrażliwością dotykową również autystom.
 • Wspiera przystosowanie się do pierwszych dni w żłobku, przedszkolu i szkole.
 • Wspiera pracę z trudnymi doświadczeniami z wczesnych okresów życia np.: z życia płodowego, trudnego porodu np.: szok porodowy, przedwczesne narodziny, cesarskie cięcie; pobyt w inkubatorze/szpitalu, po wszelkich operacjach, zabiegach i procedurach medycznych.
 • Może być stosowany, jako pierwsza pomoc emocjonalna zaraz po trudnym dla dziecka doświadczeniu np.: wypadku, upadku, kłótni z innym dzieckiem, rozstaniu z rodzicami w pierwszych dniach żłobka czy przedszkola, gdy mama wraca do pracy itp.
 • Pomocny dla kobiet w ciąży i w trakcie rodzenia (koi i rozluźnia) oraz po porodzie (regeneracja i szybszy powrót do równowagi).

Dorośli

 • Obniża poziom stresów i napięć, rozluźnia.
 • Wspiera proces zdrowienia i rekonwalescencji po wypadku i chorobie.
 • Poprawia samopoczucie w trakcie pobytu w szpitalu, hospicjum.
 • Koi dolegliwości bólowe.
 • Wspiera proces uzdrawiania trudnych doświadczenia życiowych i traum.
 • Równoważy i przywraca przepływ energii życiowej/sił witalnych.
 • Bezpieczny dla osób, które doświadczyły przemocy, które obawiają się dotyku.
 • Wspiera budowanie relacji z partnerami, małżonkami, rodzicami, dziećmi oraz przyjaciółmi.
 • Można go również wykonywać zwierzętom.

PRZEKRÓJ pisze o Dotyku Motyla

„…W Dotyku Motyla dominują głaskanie oraz ruchy okrężne. Czasem stosuje się również łagodne potrząsanie – porównywane do próby podniesienia galaretki tak, by się nie rozpadła. Ruchy wykonywane są w sekwencji kilkudziesięciu kroków: zaczynając od głowy, w kierunku stóp oraz od środka na zewnątrz. Choć ich kolejność jest ściśle określona, zdarza się, że któryś bywa pomijany, np. wtedy, gdy dana osoba sygnalizuje, że nie lubi dotykania danej części ciała albo gdy ma uraz lub jest po operacji…”

Działanie masażu

Masaż Dotyk Motyla przywraca swobodny przepływ sił witalnych, który jest podstawą naszego dobrego samopoczucia i zdrowia psychofizycznego.

W swojej pracy Eva Reich koncentrowała się nie tylko na zdrowiu fizycznym czy emocjonalnym, ale brała również pod uwagę aspekt bioenergetyczny.

W momencie trudnego zdarzenia (dużego stresu, traumy) blokujemy przepływ sił witalnych i budujemy mechanizmy obronne (zbroje), które mają zapewnić nam przetrwanie.  Następnie w trakcie pracy terapeutycznej identyfikujemy te mechanizmy oraz pracujemy nad ich uwolnieniem i zmianą, aby wieść pełniejsze i radośniejsze życie.

W przypadku Masażu Dotyku Motyla dzięki i odpowiedniej sekwencji i łagodnej stymulacji obniżane jest napięcie, uwalniany przepływ energii życiowej oraz regulowana jest praca układu nerwowego a to przynosi poczucie ożywienia i poprawia komfort życia.

Przeplyw zycia

Energia życiowa

Ciało fizyczne jest ekspresją energii a zdrowie postrzegać można również jako płynny i harmonijny ruch energii życiowej.

Energia, nasze siły witalne pozostają w ciągłym ruchu m.in. dzięki pulsacji (poszerzaniu i kurczeniu) oraz ładowaniu i rozładowaniu.

Emocje i doznania sensoryczne mówią nam o stanie przepływu energii życiowej.

Gdy energia życiowa płynie, jest w stanie poszerzenia mięśnie są rozluźnione, doenergetyzowane, ciało jest ciepłe, skóra zaróżowiona i błyszcząca, oczy obecne, głos ożywiony. Jesteśmy w ruchu, nawiązujemy kontakt z innymi. Doświadczamy radości i przyjemności.

W stanie kurczenia się, gdy energia wycofuje się do środka mięśnie się kurczą, napinają, pojawia się poczucie zimna, skóra jest blada, matowa, zimna, nie ma nas w oczach, głos jest cichy, postawa skulona, ciało zamrożone/znieruchomione. Odczuwamy lęk, smutek lub ból.

Trauma / Stres

Według Evy Reich „trauma jest każdym doświadczeniem, które zakłóca swobodny przepływ energii życiowej”**.

Przykładem traumy mogą być m.in. : problemy z poczęciem, nieplanowana i niechciana ciąża; doświadczenia z życia płodowego tj.: zagrożenie aborcją, stan emocjonalny mamy podczas ciąży, nadużywanie leków, alkoholu; trudny poród: znieczulenie, cesarskie cięcie, oddzielenie od matki po porodzie oraz wypadki, znieczulenia, operacje, choroby, zranienia; katastrofy, wojna; przemoc seksualna, psychiczna, fizyczna;  nadużywanie narkotyków lub alkoholu; śmierć, żałoba; bycie świadkiem trudnego zdarzenia.

Doświadczamy traumy i jej skutków w unikalny dla siebie sposób, a stopień postrzeganej dotkliwości traumy różni się u różnych osób. Zależy to m.in. od wieku osoby, wcześniejszych doświadczeń i temperamentu.

Zbroja

W wyniku niespodziewanych, trudnych, stresujących zdarzeń, aby się chronić, rozwijamy mechanizmy obronne na poziomie układu nerwowego i systemu energetycznego

Zbroja, nasz pancerz to wszystkie mechanizmy obronne, które wykształciliśmy, aby się chronić i nie przeżywać kolejnych nieprzyjemnych doświadczeń.

Zakładana jest na poziome fizycznym, energetycznym i psychicznym.

Ból, napięcie, niski poziom energii, poczucie utknięcia, odrętwienie, trudność w budowaniu relacji, niestabilność emocjonalna, odczucie niepokoju, lęku, brak radości i sensu, nadpobudliwość, obniżona odporność, bladość, wyziębienie ciała, wyczerpanie czy choroby oraz różne objawy psychosomatyczne mogą być przejawem blokad w przepływie czyli zbroi.

Chcesz dowiedzieć się więcej o trudnych doświadczeniach? Zerknij TUTAJ

Masz pytania? Chcesz umówić się na masaż?

Zadzwoń lub napisz maila

606 212 200

Ksiażka Masaż Dotyk Motyla

Integralną częścią książki jest DVD z kursem wykonywania Masażu Dotyk Motyla, który jest szczegółowo omówionym i zaprezentowanym na osobie dorosłej, niemowlęciu i dziecku.

Gdy w 2013 roku poznałam Masaż Dotyk Motyla i Łagodną Bio-Energetykę dr Evy Reich, delikatną metodę pracy z napięciami, emocjami i traumą poprzez ciało postanowiłam, że będę się nimi dzielić ze wszystkimi osobami, które będą tego chciały.

I tak w 2013 r przetłumaczyłam książkę Richarda C. Overly’ego, ucznia i współpracownika dr Evy Reich oraz mojego nauczyciela masażu jak i Łagodnej Bio-Energetyki.

Książka Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich została wydana przez wydawnictwo Virgo w 2014 r.

Sekwencja masażu opisana jest w zrozumiały i przystępny sposób a załączone zdjęcia i ilustracje sprawiają, że nauka masażu staje się jeszcze łatwiejsza.

Do książki dołączona jest również płyta DVD z kursem wykonywania masażu niemowlęciu, dziecku i dorosłej osobie.

Dzięki zawartym w filmie szczegółowym instrukcjom każdy jest w stanie nauczyć się wykonywania masażu, aby pomóc swoim dzieciom i najbliższym osobom.

* Materiały zamieszczone na stronie, powstały m.in na bazie tłumaczenia materiałów dostarczonych przez Richarda C. Overly’ego, notatek własnych sporządzonych podczas licznych szkoleń prowadzonych przez Richarda oraz wielu wspólnych superwizji, rozmów i sesji terapeutycznych, które tłumaczyłam i w trakcie których asystowałam.

Korzystałam również z książek

**Overly, Richard C., “Gentle Bio – Energetics. Theory and tools for everyone”, Asheville, 2005.
Overly, Richard C., “Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich + DVD”, Wyd. Virgo, 2013